Utan effektreserv blir reservkraften strategisk

Precis när vintern och årets kallaste månader är på intåg har risken för effektbrist ökat i Sverige. Denna risk uppstod när Svenska Kraftnät nyligen avbröt upphandlingen av den strategiska effektreserven upp till 800 MW. Syftet med reserven, som styrs av EU:s regelverk, är att säkra eltillgången under de kallaste dagarna på året när förbrukningen är som högst.

Det här läget innebär att den egna organisationens ansvar för elförsörjningen ökar. Staten och elnätsägarna har speciella rutiner och verktyg för att förse och därmed skydda samhällets mest kritiska delar om en brist skulle uppstå, men flertalet verksamheter omfattas inte av denna specialbehandling.

 

Mer än bara ett aggregat

Många verksamheter har redan reservkraft. För vissa branscher, som inom hälso- och sjukvården, finns dessutom lagstadgade krav på att reservkraft ska finnas. För att en reservkraftsanläggning ska fungera optimalt och tryggt krävs löpande underhåll, service och tester av aggregaten.

Förutom månatliga startprov bör så kallade lastprov även genomföras regelbundet. Dessa tester simulerar skarp drift med faktisk belastning, vilket är avgörande för att upptäcka dolda fel och garantera tillförlitlighet under perioder utan el.

 

Reservkraftsaggregat

 

Säkra beredskapen med “Black Building-test”

För att verkligen säkerställa robustheten är det dessutom viktigt att simulera ett totalt strömavbrott i hela verksamheten – ett så kallat “black building-test”.

Strömmen bryts för att ge svar på tre kritiska frågor:

  • Fungerar anläggningen utifrån design och funktionalitet?
  • Klarar organisationen av att agera vid ett stopp?
  • Hur ser den faktiska incidentberedskapen ut?

Denna typ av test, i kombination med relevant utbildning, är avgörande för att garantera att verksamheten klarar av att hantera en akut effektbrist.

 

Strategisk investering för samhället

Att investera i reservkraft, underhåll och tester är inte bara en verksamhetsfördel som minimerar risker, det är också strategiskt ur ett större samhällsperspektiv.

Mot bakgrund av riskerna med effektbrist kan stora elanvändare inom t ex industrin faktiskt bidra till nätet genom olika typer av flextjänster. När reservkraftaggregat testas kan den överskottsenergi som skapas matas tillbaka till det lokala elnätet. Detta bidrar med effekt under de förbrukningstoppar som annars riskerar att leda till akut brist.

 

Jonas Wiklund, Group Advisory Director

Jonas Wiklund
Ansvarig för rådgivningsverksamheten på Coromatic